Eksplozje gazu, pożary, czy zalanie to jedynie góra lodowa tego, z czym może wiązać się mieszkanie w bloku. Każdy z tych sytuacji jest niemożliwa do przewidzenia, dlatego warto się przed nimi zabezpieczać. Jak to zrobić? Świetnym rozwiązaniem jest ubezpieczenia mieszkania w bloku. Jak to wygląda?

Cena ubezpieczenia mieszkania – od czego zależy?

Prawda jest taka, że cena ubezpieczenia mieszkania jest zależna od naprawdę wielu czynników. Jednym z nich jest oczywiście wartość samej nieruchomości, którą chcemy zabezpieczyć przed zdarzeniami losowymi. Równie istotne znaczenie ma metraż ubezpieczanego lokalu, a także jego lokalizacja. Wiele osób twierdzi, że ubezpieczenie niedużego mieszkania, będzie o wiele tańsze niż sporego domu z działką. Prawda jest jednak taka, że może tak być, ale nie musi. Jak to możliwe? Dzieje się tak dlatego, że każda polisa rządzi się różnymi zasadami. Poza powierzchnią nieruchomości, jej wartością, czy lokalizacją, bardzo ważny jest zakres ochrony, czas jej trwania, czy też suma samego ubezpieczenia.

Zakres ochrony – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania może obejmować zarówno jego ściany, jak i elementy, które są trwale przymocowane do danego budynku, czyli drzwi, czy podłogę. Co więcej, możemy także ochronić ruchomości, jakie znajdują się w lokalu, a nawet jego garażu. Bardzo często polisy mieszkaniowe powiązane są z ubezpieczeniem OC, czy też domowym assistance.

Czym jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to nic innego jak maksymalna kwota odszkodowania, jaką jesteśmy w stanie otrzymać po wystąpieniu konkretnej szkody. To w naszych rękach leży określenie jej wysokości jeszcze w trakcie kupowania samej polisy. Jak wielka powinna być? Musi być zbliżona do wartości samej nieruchomości, a także wszelkich ruchomości, jakie się w niej znajdują. Nie możemy jednak nie wspomnieć, że kwota ta nie może znacznie odbiegać od rzeczywistej wartości przedmiotów, jakie posiadamy. Spora część osób bardzo często zaniża wartość swojej nieruchomości. Takie działanie skutkuje mniejszą składką, jeśli jednak dojdzie do konkretnej szkody, to otrzymamy mniej pieniędzy, niż oczekiwalibyśmy.

Jak długo obowiązuje ubezpieczenie na mieszkanie?

W większości wypadków ubezpieczenia na nieruchomości obowiązują przez 12 miesięcy. Okres, na jaki zawierana jest umowa to niezwykle ważna rzecz, dlatego należy zwrócić na niego szczególną uwagę. Mało kto wie, jednak nie zawsze musi to być moment, w którym zakupiliśmy dane ubezpieczenie. W związku z tym należy się bardzo pilnować, aby uniknąć niemiłych sytuacji.