Zanim odbierzesz swój dowód rejestracyjny oraz tablice nowego auta, musisz przedstawić urzędnikom aktualną polisę OC auta. Jeszcze go nie masz? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC! Z naszego artykułu dowiesz się, czy niska cena to dobre ubezpieczenie oraz na jakie dodatkowe polisy zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Zanim odbierzesz swój dowód rejestracyjny oraz tablice nowego auta, musisz przedstawić urzędnikom aktualną polisę OC auta. Jeszcze go nie masz? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie OC! Z naszego artykułu dowiesz się, czy niska cena to dobre ubezpieczenie oraz na jakie dodatkowe polisy zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Kiedy należy kierować się jedynie niską ceną ubezpieczenia?

Informacje dotyczące ubezpieczenia OC uregulowane zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu, ubezpieczonego obejmuje się taką samą ochroną, bez względu na ubezpieczalnie, którą wybierze. Jest jedno ale. Ustawa nie reguluje ceny OC – tą bowiem ubezpieczalnie ustalają samodzielnie. Właśnie z tego powodu klient, którego oferta danej ubezpieczalni nie satysfakcjonuje, może wybrać inne towarzystwo ze znacznie niższą ceną polisty. W tym celu należy jedynie porównać oferty różnych firm oraz wybrać najkorzystniejszą. Można to zrobić samemu lub za pomocą popularnych porównywarek cen.

Wyłącznie ceną należy kierować się jednak tylko wtedy, gdy zależy nam na podstawowej ochronie. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż za niewielką dopłatę możemy otrzymać dodatkowe usługi, np. NWW czy ASS. Wówczas powinniśmy z bliska przyjrzeć się innym ofertom z ubezpieczalni. Może się bowiem okazać, iż za kilkanaście, a nawet czasami kilka złotych więcej, nasze auto będzie znacznie lepiej ubezpieczone.

Ubezpieczenie OC a inne polisy.

Mnóstwo ubezpieczalni oferuje dodatkowe ubezpieczenia za darmo lub za niewielką dopłatą. W tym przypadku należy sprawdzić ich zakres, bowiem w przeciwieństwie do OC, każda ubezpieczalnia może nam zaoferować zupełnie inną ochronę w ramach dowolnej polisy. Najczęściej wybieranymi rozszerzeniami ubezpieczenia są:

  1. Assistance. Jest to ubezpieczenie, które zapewnia usługi pomocowe, np. serwisowe, informacyjne czy medyczne podczas awarii auta lub w razie wypadku. W skład Assistance, który dodawany jest zazwyczaj do polis OC wchodzi z reguły jedynie holowanie auta po jego uruchomieniu, do najbliższego warsztatu. 
  2. Autocasco, czyli AC. Jest to polisa, która zagwarantuje nam wypłatę odszkodowania w przypadku, jeśli auto zostanie uszkodzone z naszej winy, zniszczenia pojazdu na skutek działania żywiołów oraz jego kradzieży. Bardzo często w ubezpieczalniach możemy spotkać się także z Mini Casco, Smart Casco lub AC Mini. Są to okrojone wersje podstawowego AC.
  3. Ochrona szyb lub opon. Jest to dodatkowe zabezpieczenie opon oraz szyb pojazdu. Jak wszystkie polisy, również ta ma określone ograniczenia. Z reguły ubezpieczeniom nie podlegają szyberdachy, a jeśli chodzi o opony – ubezpieczalnia z reguły deklaruje się wymienić uszkodzoną oponę na zapasową, tą którą posiada właściciel pojazdu, a nie zakup nowej.
  4. NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono ochroną zdrowie oraz życie kierowcy wraz z jego pasażerami. 
  5. Zielona karta. Jest to polisa, która stanowi odpowiednik ubezpieczenia OC. Zakup tej polisy wymagany jest podczas podróży do innych krajów: Białorusi, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Czarnogóry, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy. Większość ubezpieczalni dodaje Zieloną Kartę do OC za darmo lub za naprawdę niewielką opłatą. 

Jeśli zatem nie chcesz przepłacić, ale pragniesz, aby Twoje ubezpieczenie było nieco bardziej rozbudowane, warto skorzystać z tych, które dodawane są bezpłatnie do OC. Jeśli natomiast możesz pozwolić sobie na inwestycję w rozbudowane OC, możesz wybrać wiele wariantów, które zapewnią Ci całkowite bezpieczeństwo.